Dlaczego warto zainwestować w kocioł pelletowy?
Październik 16, 2020

Fakty i Mity na temat pelletu

Popularność pelletu jako materiału opałowego rośnie z roku na rok. Wciąż jeszcze nie brakuje nieprzekonanych co do tego, czy faktycznie jest on dobrym paliwem do ogrzewania domu. Dziś rozprawimy się więc z kilkoma mitami i przedstawimy fakty.

Fakt nr 1 – Pellet to najczystsze paliwo

To prawda – nie bez powodu określany jest jako paliwo „zielone”. Jest niezwykle przyjazny dla środowiska, ponieważ powstaje wyłącznie z naturalnych składników, a konkretnie z odpadów drzewnych (głównie z trocin). Co więcej, jego spalanie jest niezwykle efektywne, wydzielają się tylko nieznaczne ilości CO2, zaś popiołu pozostaje naprawdę niewiele i śmiało można go później wykorzystać jako nawóz – doskonale użyźni rośliny w ogródku.

Fakt nr 2 – Pellet jest wysokokaloryczny

Tu także nie da się zaprzeczyć. Pellet cechuje się wysoką wartością opałową. Kształtuje się ona na poziomie od 16 do 19 MJ/kg i warto zwrócić na to uwagę przy jego zakupie. Dlaczego to tak istotne? Im wyższa kaloryczność pelletu, tym mniej trzeba go zużyć, by skutecznie ogrzać dom. Kotły pelletowe to zatem gwarancja przyjemnego ciepła i komfortu.

Fakt nr 3 – Pellet to oszczędność

Jak najbardziej! Kotły pelletowe to ekologiczne urządzenia grzewcze, do których obecnie można uzyskać korzystne dofinansowania z programów środowiskowych. Ale na tym korzyści finansowe się nie kończą – wysoka kaloryczność opału oraz zautomatyzowane, nowoczesne kotły pelletowe z zaprogramowanymi podajnikami sprawiają, że zużycie opału jest ekonomiczne i oszczędne.

Mit nr 1 – Pellet się ciężko przechowuje

To stwierdzenie nie ma nic wspólnego z prawdą. Pellet to małe granulki drzewne o średnicy 6-8 mm. Pakowane są w poręczne worki, które nie tylko łatwo przechować, ale i o wiele wygodniej przenieść w pobliże kotła pelletowego. Co więcej, pellet nie brudzi – w miejscu jego przechowywania łatwo więc zachować czystość.

Mit nr 2 – Pellet zawiera dodatki chemiczne

Jak już wspomnieliśmy – pellet to wyłącznie naturalne składniki pochodzenia drzewnego. To po prostu produkt uboczny obróbki drewna. Nie dodaje się do niego żadnych substancji chemicznych, jest więc w 100% naturalny i przyjazny środowisku. Kotły pelletowe to zatem rozwiązanie w sam raz dla wszystkich, komu troska o środowisko nie jest obojętna.

Mit nr 3 – Kotły pelletowe są trudne w obsłudze

Nic bardziej mylnego. Kotły pelletowe to nowoczesne urządzenia, zaprojektowane tak, by korzystanie z nich było jak najwygodniejsze i najprostsze. Te najnowszej generacji skonstruowane zostały tak, by wymagały minimalnego zaangażowania użytkownika. Podajniki zaprogramowane są tak, że wystarczy raz na jakiś czas napełnić je pelletem, by móc zapomnieć o przykrym obowiązku dosypywania materiału opałowego. Podsumowując – nie warto wierzyć w niepotwierdzone mity na temat pelletu. To opał ekologiczny, nowoczesny i doskonale odpowiadający potrzebom współczesnego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *